Opiekujesz się osobą z niepełnosprawnością? Możemy Ci udzielić wsparcia w formie opieki wytchnieniowej.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1. dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.),
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Realizujemy dwie formy wsparcia, tj. w formie opieki wytchnieniowej dziennej i opieki wytchnieniowej całodobowej.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie z upoważnienia Prezydenta Miasta Rzeszowa ogłasza nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 /Pobyt całodobowy/, finansowanego z państwowego funduszu celowego pn. Fundusz Solidarnościowy.
Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 /Pobyt całodobowy/, kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego realizowane będzie dla 21 osób z niepełnosprawnością, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004r. Ustalono limit maksymalnie 14 dób opieki wytchnieniowej na jedną osobę, świadczonej w ramach całodobowego pobytu w placówce w terminie do grudnia 2024 r.
Uczestnikami korzystającymi z usług opieki wytchnieniowej mogą być tylko osoby zamieszkałe na terenie miasta Rzeszowa.
W ramach usługi opieki wytchnieniowej zapewniane jest nieodpłatne, okresowe wsparcie w zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością, w zastępstwie członków rodziny lub opiekunów sprawujących na co dzień bezpośrednią opiekę.
Gmina Miasto Rzeszów w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością. Za opiekuna osoby z niepełnosprawnością uznaje się opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Usługa opieki wytchnieniowej - pobyt całodobowy, realizowany jest przez SPECMED Sp.z o.o. NZOZ Zespół Przychodni i Poradni Specjalistycznych w Domu opieki senioralnej „Leśna Ostoja”, ul. Lisy 57b, 36-130 Raniżów.
Aby wziąć udział w Programie „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 /Pobyt całodobowy/ należy przedłożyć:
Wypełnione dokumenty należy dostarczyć do sekretariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie, ul. Poniatowskiego 14 w dni robocze w godz. od 7.30 do 15.30.
Zgłoszenia bez kompletu wymaganej dokumentacji nie będą rozpatrywane.
Zgłoszenia przyjmowane są od dnia zamieszczenia ogłoszenia do dnia 30 kwietnia 2024 r.