DODATEK MIESZKANIOWY PRZYSŁUGUJE:
Ww. osoby mogą otrzymać dodatek mieszkaniowy jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie jednoosobowym 40%, a w wieloosobowym 30 % przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku.
Na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu statystycznego z dnia 11 lutego 2025 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wynosi 8181,72 zł.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby. Do członków gospodarstwa domowego nie wlicza się osób przebywających w instytucjach zapewniających nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie (m. in. w zakładach karnych, domach pomocy społecznej, szkołach wojskowych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych).
Kolejnym warunkiem, który trzeba spełnić aby ubiegać się o dodatek mieszkaniowy jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny /dom jednorodzinny/ w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
Normatywną powierzchnię powiększa się o 15m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Odmawia się przyznania dodatku mieszkaniowego między innymi gdy:
WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA
Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą stanowiącą wydatki, które winny być poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:
15% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie jednoosobowym ,
12% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 2-4 osobowym,
10% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5-osobowym i większym.
Do wydatków poniesionych przez wnioskodawcę na utrzymanie mieszkania będących bazą do wyliczenia wysokości wydatków przypadających na normatywną powierzchnie lokalu mieszkalnego nie wlicza się:
opłat za gaz przewodowy,
opłat za energię elektryczna,
ubezpieczeń,
podatku od nieruchomości,
opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
rocznych opłat przekształceniowych.
Maksymalna wysokości dodatku mieszkaniowego to kwota stanowiąca 70% wysokości opłat z tytułu czynszu administracyjnego ponoszonych miesięcznie przez gospodarstwo domowe.
Minimalna wysokość dodatku mieszkaniowego to kwota nie niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu wydania decyzji (aktualnie 35,78 zł).
Pierwszy wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego można złożyć w dowolnym momencie, w celu utrzymania ciągłości wypłaty dodatku mieszkaniowego kolejne wnioski składać należy w miesiącu, do którego przyznany był poprzedni dodatek mieszkaniowy.
Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na 6 kolejnych miesięcy licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożony został wniosek.
W czasie pobierania dodatku mieszkaniowego osoba, która korzysta z tej formy pomocy zobligowana jest do dokonywania regularnych dopłat do czynszu w wysokości różnicy miedzy wysokością całego czynszu, a wysokością przyznanego dodatku mieszkaniowego. W wypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuje się do czasu uregulowania zaległości. Jeżeli uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu 3 miesięcy decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa.
W przypadku uregulowania należności w terminie wyżej określonym wypłaca się dodatek mieszkaniowy za okres, w którym wypłata była wstrzymana.
DOKUMENTY
Aby otrzymać pomoc w formie dodatku mieszkaniowego należy złożyć:
SPOSÓB I MIEJSCE ZŁOŻENIA WNIOSKU ORAZ SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Mieszkańcy miasta Rzeszowa mogą złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego:
Decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego jest przekazywana na adres zamieszkania wnioskodawcy . Wypłata przyznanego dodatku następuje po odebraniu przez wnioskodawcę ww. decyzji.