1. Opiekun tymczasowy
Każdy małoletni obywatel Ukrainy, który do Polski przybył w związku z działaniami zbrojnymi trwającymi na terenie Ukrainy i przebywa w Polsce bez opieki rodziców biologicznych, powinien mieć ustanowionego opiekuna tymczasowego.
Opiekunem tymczasowym może zostać osoba pełnoletnia, która zobowiązuje się pełnić pieczę nad małoletnim. W tym celu składa wniosek w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, Sądzie Rodzinnym, ul. Kustronia 4 o ustanowienie opiekunem tymczasowym. Po wydaniu postanowienia przez Sąd Rejonowy, pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie na podstawie art. z art. 25. ust. 3 Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa kontaktuje się z opiekunem tymczasowym celem ustalenia sytuacji mieszkaniowej i opiekuńczej małoletniego obywatela Ukrainy.
2. Jednorazowe świadczenie pieniężne 300+
Obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny który został wpisany do rejestru PESEL, przysługuje pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.
Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego składa osoba uprawniona, jej przedstawiciel ustawowy, opiekun tymczasowy albo osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem.
Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego zawiera dane osoby składającej wniosek lub dane osoby, w imieniu której wniosek jest składany:
1) imię (imiona) i nazwisko;
2) datę urodzenia;
3) obywatelstwo;
4) płeć;
5) rodzaj dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy;
6) serię i numer dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy;
7) informację o dacie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
8) adres pobytu;
9) dane kontaktowe, w tym numer telefonu lub adres poczty elektronicznej - o ile je posiada;
10) numer PESEL.
Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta jednorazowego świadczenia pieniężnego nie wymaga wydania decyzji. Odmowa przyznania jednorazowego świadczenia pieniężnego wymaga wydania decyzji.
Mieszkańcy miasta Rzeszowa mogą złożyć wniosek w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej 4 codziennie - poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach 7:30 -15:30, a w środy od 7:30 do 17:00
3. Świadczenia rodzinne
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z toczącymi się działaniami wojennymi i których pobyt został uznany za legalny na mocy art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (posiadają status UKR) są uprawnieni do świadczeń rodzinnych.
Prawo do świadczeń przysługuje odpowiednio na zasadach i w trybie określonym w ustawie o świadczeniach rodzinnych, z wyłączeniem warunku posiadania karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”*.
*posiadającym kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający 6 miesięcy, obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów lub pracy sezonowej oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.
Mieszkańcy miasta Rzeszowa mogą złożyć wniosek w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej 4 codziennie - poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach 7:30 -15:30, a w środy od 7:30 do 17:00
4. Prawo obywateli Ukrainy do świadczeń z pomocy społecznej
Obywatelowi Ukrainy przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na terytorium RP jest uznawany za legalny i który został wpisany do rejestru PESEL, mogą być przyznawane świadczenia pieniężne i niepieniężne, na zasadach i w trybie ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej.
Obywatel Ukrainy, ubiegający się o świadczenia z pomocy społecznej składa oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej oraz o tym, że nie jest osobą, o której mowa w art. 2 ust. 3, ustawy z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Oświadczenie, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie zawiera w nim klauzulę o następującej treści. "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia." Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
W postępowaniu o przyznanie świadczeń, nie przeprowadza się rodzinnego wywiadu środowiskowego, chyba, że powstaną wątpliwości co do treści oświadczenia. Do udzielania powyższych świadczeń, właściwa jest gmina miejsca pobytu osoby ubiegającej się o te świadczenia.
Świadczenia pieniężne i niepieniężne, na zasadach i w trybie ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej mogą być przyznane również obywatelowi Ukrainy przebywającemu legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego członek rodziny powrócił na terytorium Ukrainy. Do składu rodziny ubiegającego się o pomoc nie wlicza się członka rodziny, który powrócił na terytorium Ukrainy.