Gmina Miasto Rzeszów - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie ogłasza nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 /Pobyt dzienny/, finansowanego z państwowego funduszu celowego pn. Fundusz
Solidarnościowy. Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 /Pobyt dzienny/, kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego realizowane będą dla 12 rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności. Usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego świadczone będą w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością w godz. 6.00 - 22.00. Ustalono limit maksymalnie 224 godzin zegarowych rocznie na rodzinę do dnia 31.12.2024r.
Uczestnikami korzystającymi z usług opieki wytchnieniowej mogą być tylko osoby zamieszkałe na terenie miasta Rzeszowa. W ramach usługi opieki wytchnieniowej zapewniane jest nieodpłatne, okresowe wsparcie w zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością, w zastępstwie członków rodziny lub opiekunów sprawujących na co dzień bezpośrednią opiekę. Gmina Miasto Rzeszów w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Zgodnie z założeniami Programu Gmina umożliwia członkom rodziny/opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dzieckiem do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności samodzielny wybór osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej.
Usługa opieki wytchnieniowej może być świadczone przez osoby, które:
Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością. Za opiekuna osoby z niepełnosprawnością uznaje się opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jeżeli osoba do świadczenia usług opieki wytchnieniowej nie zostanie wskazana przez Uczestnika, usługę opieki wytchnieniowej świadczyć będzie firma, z którą Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podpisze umowę.
Aby wziąć udział w Programie „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 /Pobyt dzienny/ należy przedłożyć:
1) uzupełnioną i podpisaną przez członka rodziny/opiekuna osoby z niepełnosprawnością kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024
2) uzupełniony i podpisany przez członka rodziny/opiekuna osoby z niepełnosprawnością załącznik nr 1 do karty zgłoszenia do Programu (oświadczenie),
3) podpisany przez członka rodziny/opiekuna osoby z niepełnosprawnością załącznik nr 2 do karty zgłoszenia do Programu (Informacja dla członka rodziny/opiekuna)
4) podpisany przez członka rodziny/opiekuna osoby z niepełnosprawnością załącznik nr 3 do karty zgłoszenia do Programu (informacja o przetwarzaniu danych osobowych RODO),
5) podpisany przez członka rodziny/opiekuna osoby z niepełnosprawnością załącznik nr 4 do karty zgłoszenia do Programu (oświadczenie)
6) uzupełniony i podpisany przez osobę wskazaną załącznik nr 5 do karty zgłoszenia do Programu,
7) podpisany przez osobę wskazaną załącznik nr 6 do karty zgłoszenia do Programu,
8) kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności dziecka do 16. roku życia. W przypadku gdy dokumenty zgłoszeniowe nie będą spełniały wymogów formalnych, Ośrodek wezwie kandydata na Uczestnika do niezwłocznego uzupełnienia lub dostarczenia niezbędnych informacji – dokumentów. Jeżeli powyższe nie zostanie spełnione, wówczas dokumenty zgłoszeniowe nie będą brane pod uwagę w toku rekrutacji. Złożenie pełnej dokumentacji zgłoszeniowej nie oznacza automatycznego zakwalifikowania do udziału w Programie.
W wyniku procesu rekrutacji zostanie utworzona lista osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w Programie oraz lista rezerwowa osób, które spełniają kryterium dostępu, lecz nie zostały zakwalifikowane do udziału w Programie z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. Osoby z listy rezerwowej danej grupy docelowej mogą zostać zaproszone do udziału w Programie według pozycji zajmowanej na liście rezerwowej w trakcie jego trwania w przypadku rezygnacji lub skreślenia osoby z uczestnictwa.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie powiadomi pisemnie osoby o zakwalifikowaniu do Programu. W przypadku niewystarczającej liczby osób chętnych do udziału w Programie, Ośrodek zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu naboru.
Dokumenty rekrutacyjne nie podlegają zwrotowi. Wypełnione dokumenty należy dostarczyć do Sali Obsługi Klienta Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie, ul. Jagiellońska 26 w dni robocze w godz. od 7.30 do 15.30.
Zgłoszenia przyjmowane są od dnia zamieszczenia ogłoszenia do dnia 20 września 2024r.
Dodatkowe informacje udzielane są w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie ul. Poniatowskiego 14 pokój 205, piętro II lub pod numerem telefonu 17 863 01 55 wew. 205, 206.